JENERATÖR HAKKINDA

JENERATÖR NEDİR?
Elektrik enerjisi üreten araç. Genellikle mekanik enerjiyi elektrik enerjisine dönüştüren dinamo gibi araçlar birer jeneratörse de bu terim daha çok içten yanmalı motorlar aracılığıyla elektrik enerjisi üreten makineler için kullanılır. Bu tür jeneratörler elektrojen grubu olarak da adlandırılır. Uygulamada daha çok benzin ya da motorinle çalışan içten yanmalı motorlardan hareket alan jeneratörler kullanılır. Motorun sağladığı mekanik enerji bir alternatör tarafından alternatif akıma dönüştürülür. Motora dinamo bağlandığı takdirde doğru akım üretilir. Küçük işyerleri ya da evlerin elektrik ihtiyacını 5 kw.a kadar olan küçük jeneratörler karşılayabilir. Büyük sanayi kuruluşları için ya da şehir şebekesini beslemek için çok daha büyük (2.000 kw.a kadar) jeneratörler kullanılır. Jeneratörler genellikle aydınlatma ya da sanayi kuruluşlarının enerji ihtiyacını karşılamakta kullanılan ve şebeke gerilimini sağlayan araçlardır. 
jeneratör kimyasal enerjiyi (benzin, mazot, doğalgaz)elektrik enerjisine çeviren,temel olartak alternatör ve motordan oluşan bir sistemdir.
jeneratör seti motor ve alternatörden oluşur. Motor mekanik güç üretir(kW) 
Alternatör mekanik gücü elektriksel güce çevirir (kVA) Motorlar yük ihtiyacını karşılayacak mekanik güce göre ,alternatör ise maksimum görünür gücü sağlayacak şekilde boyutlandırılır 
Günümüzde en çok tercih edilen jeneratör tipleri endüstriyel dizel motorlu jeneratörler ve portatif tip küçük jeneratörlerdir. Endüstriyel tip jeneratörler, 24 saat boyunca sürekli olarak kullanıma uygun şekilde tasarlanmıştır. Ayrıca uzun yıllar boyunca sorunsuz bir şekilde çalışma prensibine sahiptir. Portatif jeneratörler ise genellikle 3-5 saatlik enerji ihtiyacını karşılama amacı güdülerek kullanılırlar.

Endüstriyel tip jeneratörlerde iki önemli kısım bulunur. Bunlar motor ve alternatördür. Jeneratör imal eden firmalar kendi isteklerine göre farklı motor ve alternatör markaları ile çalışırlar. Bu jeneratörler genellikle yüksek düzeyde ses üretir. Bu nedenle Ses İzolasyon Kabinleri eşliğinde kullanılır. Taşınma durumlarından dolayı ise Römorklu tip jeneratörler tercih edilir.

Endüstriyel tip jeneratörler isteğe bağlı olarak alçak, orta ve yüksek gerilim jeneratörleri olarak imal edilebilirler. Ev ve iş yerlerine uygun olan jeneratörler alçak gerilime sahiptir. Bu tip jeneratörlerden 50-60 Hz. monofaze ve trifaze çıkış alınabilir.

Kontrol ve dağıtım panoları jeneratörler için oldukça önemlidir. Kontrol panoları sayesinde jeneratörün otomatik veya manual çalıştırılmasında, elektrik değerlerinin izlenmesinde veya arıza tespitinde kullanılabilir. Jeneratörlerde isteğe bağlı olarak şu donanımlar yer alabilir: Senkronizasyon panosu, remote radyatörü, ek yakıt deposu, yakıt ve su seviye alarmı, ısıtıcı, susturucu, ses izolasyon kabini veya römork.
JENERATÖRÜ OLUŞTURAN SİSTEMLER 
-Motor
-Alternatör
-Soğutma sistemi
-Yağlama sistemi
-Havalandırma sistemi
-Yakıt sistemi
-Elektrik sistemi
-Kontrol paneli

JENERATÖRÜN KULLANIM AMAÇLARI

jeneratör elektrik şebekesinin mevcut olduğu yerlerde "yedek enerji kaynağı" olarak kullanılabileceği gibi ,elektrik şebekelerinin olmadığı veya şebekeye çok uzak olan yerlerde "sürekli enerji kaynağı "olarakda kullanılabilir